„Azok a szívelégtelenségben szenvedő betegek, akik kevésbé tájékozottak betegségükről, gyakrabban kerülnek kórházba és nagyobb a halálozási esélyük. Ez az eredmény még azok esetében is igaz, akik rendszeres orvosi kontroll alatt állnak. A SZÍVSN Országos Betegegyesület adatai azt tükrözik, hogy a jól szervezett szűrő- és betegoktató programok jelentősen javítják az érintettek életminőségét, illetve növelik a túlélést is”- írja a Magyar Kardiológusok Társasága legfrissebb cikkében https://www.doki.net/tarsasag/kardiologia_paciens/hirek.aspx?nid=132982&cid=535
Az utóbbi évek kutatásai szerint a szívelégtelenségben szenvedő betegek oktatása jelentősen javíthatja az életminőséget és növelheti a túlélési időt. Egy 2023-as tanulmány kimutatta, hogy a betegek rendszeres oktatása és támogatása csökkentheti az újabb kórházi felvételek számát és javíthatja az életminőséget. Az American Heart Association szerint az oktatási programokban részt vevő betegek jobban kezelik önállóan betegségüket, csökkentve a szívelégtelenség tüneteit és javítva az életminőséget.
Egy 2020-ban publikált szisztematikus áttekintés és meta-analízis megállapította, hogy nővér által vezetett oktatási programok képesek hatékonyan csökkenteni a visszaesések, kórházi kezelések kockázatát, bár nem minden esetben javítják látványosan a betegek életminőségét és betegségismeretét.
Az oktatási programok és a betegek rendszeres tájékoztatása tehát kulcsfontosságú a szívelégtelenség kezelésében. Magyarországon egyedülálló, országos rendszerben a SZÍVSN Országos Betegegyesület végzi ezt a munkát, Bernáth-Lukács Zsuzsanna betegegyesületi elnök vezetésével.
Bernáth-Lukács Zsuzsa Astellas-díjas diplomás ápoló, a SZÍVSN országos betegegyesület elnöke”A szívelégtelenség az egyik olyan kardiovaszkuláris betegség, ahol tényleg életmentő lehet a tudás, az információ. Az állapot fokozatosan alakul ki, és vannak tökéletesen érzékelhető, felismerhető jelei, ami miatt időben észlelve nagyon jól kezelhető is ezt a betegség. Ma sajnos nagyon sokan már olyan állapotban jutnak el a szakemberhez, hogy legfeljebb tűzoltásra van lehetőség, pedig a korai stádiumban elkezdett kezeléssel teljes életet lehet élni” – mondta a Szívderítőnek Bernáth-Lukács Zsuzsanna betegegyesületi elnök.