Egy kis ízelítő Gáspár Szilvia SZÍVSN koordinátorunk rendkívül informatív, nagyon sikeres online előadásából a metabolikus szindróma a szív- és érrendszerre történő hatásáról. Mi is a metabolikus-szindróma? Metabolikus szindróma alatt azt értjük, amikor az anyagcserének több egymással párhuzamos zavara is van. Ezek alapvetően négy részre bonthatók: az egyik a zsíranyagcsere zavara, a második a szénhidrát anyagcsere zavara, a harmadik az elhízás, a negyedik pedig a magas vérnyomás.
Ezen állapotok együttes megléte jelentősen megnöveli a koszorúérbetegség, a stroke és egyéb szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét.
A metabolikus szindróma tünetei
A metabolikus szindróma esetén a tünetek a fennálló eltérések (magasvérnyomás, elhízás, magas koleszterinszint, magas vércukorszint) függvényében alakulnak ki. Ezek a következők:
Elhízás (obezitás): a testzsírok jellemzően a derék körül rakódnak le („alma” típusú elhízás). Férfiak esetében a 102 cm-nél, nők esetében a 88 cm-nél nagyobb haskörfogat számít kórosnak.
Magas vérnyomás: több mint 130/85 Hgmm.
Magas vércukorszint (hiperglikémia): 5,6 mmol/l-t meghaladó éhgyomri érték. Magas koleszterinszint: a vér trigliceridszintje 1,7 mmol/l feletti értéket mutat, az ún. HDL-koleszterin (hasznos koleszterin) férfiak esetében 1,04 mmol/l alatti, nők esetében 1,3 mmol/l alatti