-
-
Beszámoló az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetségének második innovációs konferenciájáról

Beszámoló az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetségének második innovációs konferenciájáról

 

Innováció és együttműködés a betegellátásért – beszámoló az AIPM 2024-es konferenciájáról

 

Május 29-én az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetsége (AIPM) második alkalommal rendezte meg nagyszabású szakmai konferenciáját a gyógyszeripari innováció aktuális kérdéseiről. Az esemény célja változatlan: közelebb hozni egymáshoz a gyógyszeripari kutatás és fejlesztés, valamint az egészségügyi ellátórendszer szereplőit. A 2023-as sikerre alapozva idén már jelentősen bővült a résztvevők köre és a tematikai spektrum is, ennek köszönhetően a konferencia valóban nagy ívű és intenzív programot kínált.

 

A konferencián a SZÍVSN Betegközösség képviseletében Bernáth-Lukács Zsuzsanna elnökasszonnyal vettünk részt meghívottként.

 

Zsúfolt, de értékes: a programról dióhéjban

Az egész napos rendezvény során 7 előadás és 7 panelbeszélgetés zajlott le, a program sűrűsége azonban nem ment a szakmai tartalom rovására. Bár a közönség számára nem nyílt lehetőség kérdésekre vagy hozzászólásra, a konstruktív légkör és az inspiráló előadások ennek ellenére is érezhető hatással voltak a résztvevőkre.

 

Orientációs előadások: hol tartunk most?

A délelőtti szekciót Szalóki Katalin, az AIPM igazgatója nyitotta meg, aki áttekintést adott a szövetség elmúlt évének eredményeiről és a közeljövő kihívásairól. Ezt követően dr. Bidló Judit, az egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkár osztotta meg az államtitkárság aktuális programjait, különös hangsúlyt fektetve a Batthyány-Strattmann Alapítvány működésére.

 

Innováció és valóság: vitaindító gondolatok

Dr. Dávid Tamás, a NEAK ártámogatási főigazgató-helyettese az Innovatív Fehér Könyv 2025-ös változatát mutatta be. A dokumentum célja, hogy a gyógyszeripar működését átláthatóbbá tegye, és eloszlassa a félreértéseket – például a gyógyszerek ún. „extraprofitjával” vagy terápiás értékével kapcsolatban.

 

Ezután dr. Rózsa Péter (Mediconcept Kft.) tartott rendkívül informatív előadást az egyedi méltányosság alapú gyógyszerfinanszírozás elmúlt 10 évéről – szintén kiemelve a Batthyány-Strattmann Alapítvány szerepét és számokkal illusztrálva annak hatását.

 

Panelbeszélgetések: mélyebb rétegek

A gyógyszeripari kerekasztal-beszélgetés kiemelkedően sokszínű volt: gyártók, forgalmazók és értékesítési láncok képviselői vettek részt. A diskurzus fő konklúziója, hogy a gyógyszertárak és a forgalmazói szervezetek szerepe egyre inkább felértékelődik.

 

Prof. Dr. Botz Lajos (PTE) előadása – „Klinikai vizsgálatok hazai és nemzetközi trendjei” – bevezetőt adott a klinikai vizsgálatokról szóló panelhez. Itt világosan kirajzolódott, hogy bár jelenleg Magyarország előnyt élvez e téren, a régiós verseny fokozódik, és az élpozíció megőrzéséhez tudatos stratégia szükséges.

 

Digitális egészségügy: a jövő már itt van

A számunkra talán leginspirálóbb panelbeszélgetés a digitalizáció témáját járta körül. Résztvevők:

 

Dr. Bagyura Zsolt – Semmelweis Egyetem

 

Becságh Péter – Roche Magyarország

 

Dr. Kádár Magdolna – Belügyminisztérium

 

Misek János – Magyar Máltai Szeretetszolgálat

 

Naszlady Attila – Egészségfejlesztési Program

 

Puskás Zsolt – Egészséginformatikai Szolgáltató Központ

 

A beszélgetés során egyetértés volt abban, hogy az EESZT (Egységes Egészségügyi Szolgáltatási Tér) komoly érték, amelyre stabil jövő építhető. A digitalizáció nemcsak megállíthatatlan, hanem az egészségügy fejlődésének motorjává válik.

 

Egyetlen fájó hiányosság: a betegszervezetek szerepe ebben a digitalizációs folyamatban gyakorlatilag nem került szóba, holott éppen ezen a téren lenne fontos a részvételük és tapasztalataik integrálása.

 

A betegszervezetek kávézójáról – tanulságok

A programban szerepelt egy, a betegszervezetek és iparági szereplők kapcsolatépítését célzó „betegszervezeti kávézó” is, amely azonban sajnálatos módon nem volt jól előkészítve. Nem volt világos, kiket keresnek az ipari partnerek, és kik képviselik a betegszervezeteket – ez értékes lehetőségek elszalasztásához vezetett. Bízunk benne, hogy a jövő évi konferencián ez a rész is professzionálisabb formát ölt majd.

 

Új kapcsolódási pont a jövőre nézve

A SZÍVSN szempontjából örömteli fejlemény volt, hogy Becságh Péter, a Roche képviseletében, személyesen is érdeklődik egyik kiemelt programunk – a familiáris hiperkoleszterinémia – iránt. Már a pályája elején foglalkozott ezzel a területtel, és láthatóan kivételes tájékozottsággal rendelkezik. Bízunk benne, hogy ez a szakmai kapcsolat a jövőben tovább mélyül, és még hatékonyabb együttműködéshez vezet.

 

Ha tetszik, oszd meg hírünket!

Facebook
WhatsApp
Telegram
Pinterest
Twitter
szivesenlogosziv

Cikk ajánló

szivesenlogosziv

Gondoljon ránk!

szivesenlogosziv

Kövess minket!

szivesenlogosziv

Iratkozz fel!

Hírlevelünkön keresztül rendszeresen informálódhatsz aktuális, újdonságainkról és eseményeinkről. Legyél az elsők között akik értesülnek mindenről!