-
-
Ópályi-hátrányos helyzetű település, aminek életét a Szívünkön viseljük

Ópályi-hátrányos helyzetű település, aminek életét a Szívünkön viseljük

 

Augusztustól december végéig a SZÍVSN jelen van Ópalyi életében. Szűrőprogramunkkal segítjük az itteni emberek életét, akiknek nagyon kevés esélyük és tudásuk van, hogy tegyenek szívük egészségéért. Vagy egyáltalán, az egészségükért. Dr. Széll Ferenc 52 éve háziorvos itt, ahogy mondja: ez az első és az utolsó munkahelye. Évente csaknem 20 ezer betegtalálkozás van rendelőjében, nagy támogatást jelent most ez a program.

 

Ópályi Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kistelepülése, Mátészalkától 5 kilométerre, jelenleg mintegy 3 ezer kétszázan élnek itt. Hátrányos helyzetű község, ahol nagyon komoly erőfeszítésekre van szükség magához a megélhetéshez is, arról pedig, hogy ezt milyen minőségben és meddig élik, nem is beszélünk.

Mit tudhatunk kisközségről?

Sajnos nem fejlődtek még ki olyan vállalkozások Ópályiban, melyek a foglalkoztatás gondját meg tudnák oldani. Legjelentősebb foglalkoztató az önkormányzat és intézményei, emellett kisebb 1-2 személyes családi vállalkozások működnek. Jelentős számú dolgozó kap munkalehetőséget Mátészalka üzemeiben. A cigány kisebbség felemeléséért felújítottak több mint 40 lakást, telkeket alakítottak ki, megoldották a belvíz-elvezetést lakóterületükön, több mint 600 méter járdát építettek, beindították a felnőttképzést a 7. és 8. osztály elvégzésére, az óvodában új csoportot indítottak részükre, az iskolában felzárkóztató foglalkozásokon vesznek részt.

Az utóbbi években bevezették az általános iskolában az alapfokú művészeti oktatást, az úszásoktatást. Aktív sportélet folyik , megyei II. osztályú felnőtt és ifjúsági csapat, serdülő és utánpótlás csapat, és az Ópályi Öregfiúk csapata rendszeres játszik bajnokságokban. A női és férfi kézilabda csapatuk megyei I. osztályban szerepel. Az Ópályiak Baráti Köre évek óta kiemelkedő rendezvényekkel szolgálja ki a település, és a környék lakóit. Az Ópályiak Világtalálkozói, Majálisok, Arató Ünnepek színesítik a falu életét. 1995-óta jelenik meg az Ópályi Hírlap a Baráti Kör gondozásában. Mazsorett csoportot, modern tánccsoportot, néptánc-csoportot hoztak létre. Megalakult a Cinkés Zenekar. Ezek a csoportok évek óta sikerrel szerepelnek megyei és környékbeli rendezvényeken, Ki Mit Tud-okon. Pályázat útján sikerült létrehozni a község információs központját, a TELEHÁZ-at. Az Ópályiakért Alapítvány az Ópályi Általános Iskola Tanulóiért Közalapítvány segíti a falu rászoruló, illetve arra érdemes lakóit. Létrehozták a Jókai Mór Általános Művelődési Központot, integrálva a faluban folyó oktató- nevelő munkát a közművelődési feladatokat, és az idősekről való gondoskodást. A költségvetés majdnem 30%-át teszi ki a 69 millió Ft-os éves segélykeret. A Bursa Hungarica pályázat keretében 45 fiatalt támogatnak. A község lakói javarészt dolgos emberek, egyre kevesebben élnek mezőgazdaságból származó jövedelemből.

„Én 1972 óta dolgozom itt háziorvosként, itt élek, ami nagyon ritka a háziorvosi gyakorlatban. Régebben három körzetet is elláttam, a gyerekek is hozzám tartoztak, ma nagyjából 2200 felnőtt van nálam, évente 18 ezer betegtalálkozás van a rendelőmben. Előjegyzéssel dolgozom, akut helyzetben természetesen azonnal jöhet hozzám bárki, illetve már telemedicinás lehetőség is van. Lényegében mindennel hozzám fordulnak, legyen az nőgyógyászat, diabétesz, ortopédia, szív-és érrendszeri probléma, tudják, hogy itt vagyok. Én el tudom irányítani őket, ha szükséges a mátészalkai kórházba, komplikáltabb esetekben Nyíregyházára, de fontos, hogy minden lehetőséggel tudjunk figyelni az egészségükre”- mondja Széll Ferenc doktor, akinek ópályi egészségének megóvása az élete. „A településen egyébként pozitív a születések és halálozások aránya, évente 20-30 fővel nő a lakosság száma, de a 60-70 szülések jelentős része olyan családokban történik, akik nagyon rossz szociális körülmények között élnek. Éppen ezért náluk különösen fontos a figyelem, ezért nagyon örülünk most ennek a lehetőségnek”- fogalmazott Ópályi családorvosa.

Miről is szól a SZÍVSN opályi programja?

„A vizsgálatba bevont páciensek eredményeit az ópályi SZÍVSN koordinátor segítségével a helyi háziorvos kolléga értékeli. Az értékelés után derül ki, kinél szükségszerű a gyors betegút kiépítése. Akinél sürget az idő, a területileg illetékes ellátó rendszer felé kerül a páciens az ópályi háziorvos beutalójával. Minden olyan páciensnél, akinél az életmódból adódóan alakult ki emelkedett vércukor és koleszterinszint, bevonjuk a hetenkénti online előadásokba, amihez az Ópályi közösségi házban tudnak kapcsolódni. Ezek a heti előadások önkéntes, felkért szakemberek, táplálkozástudományi szakértő, orvosok, diplomás ápoló és gyógytornász segítségével valósul meg.  A magas vérnyomás esetén megtanítjuk a pácienst a rendszeres vérnyomásmérés szabályaira, vérnyomásnapló vezetésére, adott esetben az Ópályi Háziorvoshoz fordulás fontosságára. Az érintett pácienseknél a pályázat ideje alatt és utána is rendszeresen ellenőrizzük a rizikófaktorokat a koordinátorunk segítségével. Az újraélesztés Szolnokon lenne Surmanné Szabó Éva vezetésével”- részletezi már a programot Bernáth Lukács Zsuzsanna a SZÍVSN elnöke.

 

Ha tetszik, oszd meg hírünket!

Facebook
WhatsApp
Telegram
Pinterest
Twitter
szivesenlogosziv

Cikk ajánló

szivesenlogosziv

Gondoljon ránk!

szivesenlogosziv

Kövess minket!

szivesenlogosziv

Iratkozz fel!

Hírlevelünkön keresztül rendszeresen informálódhatsz aktuális, újdonságainkról és eseményeinkről. Legyél az elsők között akik értesülnek mindenről!