Szívbetegek veszélyben!
Extrém a hőséget, fullasztó páratartalmat, a következő napokban még szélsőségesebb megpróbáltatások várnak mindenkire. A legmagasabb szintű hőségriadó van szinte az egész országban. Mindenkit, egészségeseket és szívbetegeket is óvintézkedésekre intünk a kánikulában!
Piros kód:
Kerüljük a 11 és 15 óra között a szabadban tartózkodást, keressük az árnyékot és folyamatosan pótoljuk az elveszített vizet és ásványi sókat! A rendszeres gyógyszerszedők mindenképp konzultáljanak orvosukkal, a meleg ugyanis azok hatását is fokozza.
Hőségriadó, az eddigi forróság és nyomott levegő miatti kellemetlen közérzet egyre romlik, jobb, ha még a legelvakultabb napimádók, az extrém kihívásokat kereső sportolók, de pláne a krónikus, főleg szívbetegek tényleg odafigyelnek.
Amikor melegszik az idő, akkor a szervezet próbálja fenntartani a saját, eddigi napokban, hetekben beállított hőmérsékletét, és ez idős korban, illetve krónikus betegség alatt nehezebb. A szívnek többször kell összehúzódnia, egy perc alatt több vért próbál keringtetni, fáradtnak érezzük magunkat még akkor is, ha nem végzünk fizikai munkát.
Életmentő is lehet, ha megfogadjuk a Magyar Kardiológusok Társaságának ajánlásait, a rekkenő hőség, erős napfény ugyanis nemcsak leégéssel fenyeget, de az egész szervezetünket próbára teszi. Hatására a perifériás erek kitágulnak, ami a szokásosnál is jobban terheli a szívet. Jellemző ilyenkor a vérnyomás-ingadozás és az általános gyengeség, rosszullét. Nagyobb lesz az infarktusveszély is, emellett ödémásodás és trombózis is gyakrabban jelentkezhet. Erősen izzadunk, ez már önmagában terheli a szívet. A napozás, de még az árnyékban pihenés is ártalmas lehet, különösen akkor, ha a levegő páratartalma is magas.
“Egyfelől a nagy meleg az egészséges szervezetben is okozhat komoly problémákat, a hősokk a legsúlyosabb következménye, amikor a szervezet fehérjéi szinte “megfőnek”, ez pedig infarktusszerű tüneteket okozhat. De semmi köze a szívhez, az egész szervezet háztartását borítja fel és ezzel tragédiát okozhat. Ami közvetlenül a szív- és érrendszert érinti, a meleg az ereket kitágítja, így a koszorúérbetegeknek még jó is, viszont ez a szokásosnál is jobban terheli a szívet. A hőség a szívet nagyobb munkára készteti, a vízháztartást is könnyen felboríthatja, a szívelégtelenségben szenvedőknél amúgy is gyakori veseproblémák mellett ez különösen veszélyes. Főleg a rendszeres vízhajtók szedése mellett. Ezért rendkívül fontos a folyadékpótlás, a kiszáradás ugyanis észrevétlenül megtörténhet. A szívbetegek többségénél érelmeszesedés áll fenn, az erek szűkebb “csatornákon” szállítják a vért. Az agy ugyan kiadja a parancsot, hogy több vért pumpáljon a szív, mert a szervezet nagyobb igénybevételnek van kitéve, csakhogy a szívkoszorúerek nem lesznek jobban átjárhatóak, a szív oxigénhiányos állapotba kerül és nem lesz képes követni a kívánt tempót” – figyelmeztet prof. Dr. Gellér László, a Magyar Kardiológusok Társaságának leendő elnöke.
“Az időjárás csökkenti a vérnyomást, vagy éppen vérnyomás ingadozást okozhat, a gyógyszerek hatását is felerősítheti, ezért fontos megbeszélni a kezelőorvossal, változtassanak-e erre az időszakra az adagolásán, de semmiképpen se döntsünk magunk a készítmények elhagyásáról, csak mert éppen nincs panaszunk!” – mondja a kardiológus, aki külön figyelmeztet a sportolás veszélyeire is. “A szívbetegeknek is, akárcsak az egészséges embereknek szüksége van a rendszeres mozgásra, épp ezért kánikula idején mindenkinek figyelnie kell, hogy ezt mikor teszi, és hogy ne vigye túlzásba. Ilyenkor felerősödik az alapszabály: csak annyit, amennyi jól esik! A folyadékhiány pillanatok alatt kialakulhat, de a fizikai megterhelés hatására nem csak vizet, hanem elektrolitokat is veszítünk. Többek között nátriumot, káliumot, kalciumot, magnéziumot és kloridot. A hőség és edzés megnövelik a szervezet elektrolitigényét, amit a folyadékkal együtt folyamatosan pótolni kell. Mindezek mellett is fontos megfogadni: ne ebben az időben teszteljük a határainkat, próbáljunk ki extrém megterhelő sportokat, és akárcsak a napozásra, itt is igaz az az aranyszabály: 11 és 15 óra között lehetőleg maradjunk az árnyékban” – teszi még hozzá Gellér professzor.
Túlélési tippek a www.szivderito.hu-tól a kánikula idejére:
- Tervezze újra a napjait! Ne most menjen nagyobb bevásárlást tartani, lekvárt főzni. Most pihenjen inkább, kímélje magát.
- Aki csak tud, maradjon hűvös helyen vagy árnyékban, használjon ventilátort vagy légkondicionálót, esetleg légkondicionált helyen töltsön el pár órat.
- Kerülje az aktív mozgást, sportolást a legmelegebb órákban! Sétáljon, sportoljon inkább napkelte vagy naplemente után.
- Nedves ruhával törölgesse az arcát, a homlokát és a tarkóját, zuhanyozzon langyos vízben gyakran.
- Figyeljen oda idősebb rokonaira, hívja fel őket telefonon, hogy jól vannak-e, kell-e nekik segítség! Vigyazzon a kisgyerekekre is, mivel őket jobban megviselheti a meleg!
- Ellenőrizze, hogy a mindennap használatos gyógyszereiből, szívgyógyszereiből van-e elég otthon. Szedje be oket őket előírás szerint. Nézze meg, nem igényel-e hűtést a gyógyszere, ha igen, akkor tárolja hűtőszekrényben, de semmiképp nem mélyhűtőben.
- Ha rosszabbul érzi magát, beszéljen a háziorvosával, kezelő orvosával. Inkább hívja feleslegesen, minthogy baja essen. Ha rosszul van és egyedül van, hívja fel egy ismerősét.
- Legyen feltöltve a mobiltelefonja, hogy tudjon segítséget hívni baj esetén, ilyenkor ugyanis minden perc számít!