A nőknél előforduló szívproblémák, amelyek az összes női halálozás egyharmadát teszik ki világszerte, rosszabb kimenetelűek és magasabb halálozási arányt mutatnak, mint a férfiaknál. A nőknek ötször nagyobb az esélyük arra, hogy valamilyen szív- és érrendszeri betegségben haljanak meg, mint bármilyen más rendellenességben. A nemek közötti szakadék csökkentése a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, diagnosztizálásában és kezelésében Európai Kardiológusok Társaságának (ESC, European Society of Cardiology) célkitűzésévé is vált. A szívbetegséggel élő páciensek érdekvédelmével foglalkozó SZÍVSN betegszervezet rendhagyó „Virág mellé prevenció!” néven indított nőnapi szűrőkampányt,ami aggasztó eredményeket hozott.
A szív- és érrendszeri betegségek több nő halálát okozzák, mint férfiakét, és még a 65 évnél fiatalabbak közül is több, mint kétszer annyi nő hal meg szív- és érrendszeri betegségekben, mint mellrákban. Sajnos a nők kardiovaszkuláris mortalitása – a rákkal ellentétben – nem csökken, hanem stagnált vagy nőtt, és sok nő krónikus, nem gyógyítható szív- és érrendszeri betegséggel él. Ezért sürgősen fel kell hívni a figyelmet a szív- és érrendszeri betegségekre, nemcsak a nyilvánosságban vagy az egészségügyi szakemberekben, hanem minden korosztályban a nők körében is.
„Ezt a kampányunkat figyelemfelhívásnak szántuk, miután a nők 57 százaléka hal meg ma Magyarországon szívbetegségek miatt, 43 százalékuknál pedig semmilyen tünet sem utal arra, hogy nagy a baj. A nőknek ötször nagyobb az esélyük arra, hogy valamilyen szív- és érrendszeri betegségben haljanak meg, mint bármilyen más rendellenességben. A szűrésre történő regisztrációt fél órával a felhívás után le kellett zárnunk, annyian jelentkeztek, pedig jöttek volna még tízszerennyien is, vagyis éreztük, a kezdeményezésünknek nagyon is van helye, az eredmények pedig azt mutatják: nagyon is szükség van, hogy figyeljünk a nőkre! A résztvevők felének magas volt a koleszterinszintje,harmaduknak 150/80- nál magasabb a vérnyomása, Minden hetedikpaciesnek extrém magas a vércukorszintje”—nyilatkozta a figyelmet Bernáth-Lukács Zsuzsa Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinika Astellas díjas diplomás ápolja, a SZÍVSN országos betegegyesület vezetője.
„A nők szívbetegsége gyakran a szív kisebb ereiben (mikrovaszkuláris betegség) jelenik meg, nem pedig a fő koszorúerekben. Ez azt jelenti, hogy tüneteik nem feltétlenül illeszkednek a szívbetegség klasszikus tankönyvi képéhez. A nők nagyobb valószínűséggel tapasztalnak mellkasi kényelmetlenséget (nem pedig nyomasztó fájdalmat), légszomjat, fáradtságot, emésztési zavarokat vagy hányingert, hát- vagy nyakfájdalmat. A mikrovaszkuláris betegségek diagnosztizálása ma sem könnyű, ugyanis a coronarographia gyakran nem mutatja ki, illetve indirekt jelekből lehet rá következtetni. A stressztesztek szintén kevésbé érzékenyek a hölgyekre. A nők szívére hatással van a terhesség, a menopauza és a hormonális változások egész életük során. A hölgyek átlagosan csak feleannyian vesznek részt szívinfarktus utáni rehabilitációs programokban, mint a férfiak, pedig a szívrehabilitáció kulcsfontosságú a második szívinfarktus megelőzésében, és a programot teljesítők jobb funkcionális képességekkel, jobb életminőséggel rendelkeznek, és kevesebb depressziót tapasztalnak”—fogalmazott. Gellér László professzor, a Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinika elektrofiziológiai részlegének vezetője, a Magyar Kardiológusok Társaságának elnökségi tudományos bizottságának elnöke. A The Lancet Women and Cardiovascular Betegségek Bizottsága felvázolta a szív- és érrendszeri betegségek kutatásában, megelőzésében, kezelésében és a nők ellátáshoz való hozzáférésében mutatkozó hiányosságokat. Erre reagált az ESC, amelyszintén felszólított a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, diagnosztizálásában és kezelésében a férfiak és nők közötti szakadék csökkentésére.
Európában és világszerte a szív- és érrendszeri betegségek a vezető halálokok a nők körében. A férfiakhoz képest azonban a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedő nők jellemzően aluldiagnosztizáltak és alulkezeltek.
Miért?
A szív- és érrendszeri betegségek etiológiájában és klinikai megjelenésében mutatkozó különbségek, amelyek téves diagnózishoz és a szorongással összefüggő tünetek elutasításához vezethetnek. Például a nők esetében nagyobb valószínűséggel fordulnak elő szívinfarktusban/ischaemiában obstruktív koszorúér-betegségben (MINOCA/INOCA), koszorúér-disszekcióban vagy Takotsubo-kardiomiopátiában, atipikus tünetek. Ez azt eredményezi, hogy a nőket gyakrabban diagnosztizálják félre, mint a férfiakat.
A nők alulreprezentáltak a klinikai vizsgálatokban. Az NHLBI által finanszírozott CVD klinikai vizsgálatokban a nők részvétele 27% volt 1997 és 2006 között. Az európai CVD klinikai vizsgálatokban a nők aránya még alacsonyabb volt.
A nők és az orvosok nem ismerik kellőképpen a nem-specifikus tüneteket és a szív- és érrendszeri betegségek megjelenését . Az ESC AcuteCardioVascularCare 2021 kongresszusán nemrég bemutatott tanulmány kimutatta, hogy a nők 41%-a több mint 12 órát vár, mielőtt segítséget kérne mellkasi fájdalma esetén.
Hatalmas különbségek a szív- és érrendszeri betegségek megbetegedésében és mortalitásában Európa szerte. Például Litvániában egy nő 13-szor nagyobb valószínűséggel hal meg szívbetegségben, mint egy francia nő, míg a férfiak esetében ez a különbség 9-szer.
Ideje cselekedni, és foglalkozni a nemek közötti szakadékkal a szív- és érrendszeri betegségekben
Az ESC támogatja a Lancet Bizottság által a nők körében tapasztalható szív- és érrendszeri betegségek kutatásának, megelőzésének és kezelésének javítására irányuló ajánlásokat.
Pontosabban az ESC ezeket kéri :
Európa-szerte harmonizált adatgyűjtés
A különböző földrajzi területeken élő nőknél a szív- és érrendszeri betegségek előfordulásának, diagnosztizálásának és kezelésének jobb megértése érdekében az ESC kezdeményezte a nőknél gyakrabban előforduló kardiovaszkuláris betegségek prevalenciájának és kimenetelének értékelését azáltal, hogy felmérést készített a terhességről és a szív- és érrendszeri betegségekről, valamint a szülés körüli helyzetről az EURO megfigyelési Kutatási Programunkon belül. Emellett a gyakori szív- és érrendszeri betegségekben szenvedő betegek ellátásának dokumentálása és javítása érdekében az ESC elindította az EuroHeart projektet, amely a nemzeti nyilvántartások együttműködésén alapul, és amely szilárd infrastruktúrát biztosít mind a magas színvonalú megfigyelési vizsgálatok, mind a gyakorlatias klinikai vizsgálatok elvégzéséhez. A szív- és érrendszeri betegségekben szenvedő betegek átfogó és összehangolt adatgyűjtésének nagyobb támogatására van szükség a nők és régiók közötti szív- és érrendszeri ellátás javítása érdekében.
A nők klinikai vizsgálatokban való részvételét korlátozó akadályok azonosítása és megszüntetése
A nők hagyományosan alulreprezentáltak a szív- és érrendszeri betegségek klinikai vizsgálataiban; ez korlátozta ismereteinket számos terápia hatékonyságáról és biztonságosságáról a nőknél a férfiakkal összehasonlítva, ami viszont azt eredményezte, hogy a nőknél a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére és kezelésére szolgáló beavatkozásokat nem mindig, és néha kevésbé megfelelően alkalmazzák. Sürgősen elő kell mozdítani a nők klinikai vizsgálatokba való fokozottabb bevonását; a kutatási tervnek és a protokolloknak jobban foglalkozniuk kell a nem-specifikus szempontokkal és eredményekkel.
Nagyobb befektetés a nők szív- és érrendszeri egészségével foglalkozó kutatásokba
A nők szív- és érrendszeri kockázatának jobb megértése alapvető fontosságú a magasabb kockázatnak kitett személyek korai azonosítása és a megfelelő felelősségvállalás biztosítása érdekében. Az új uniós kutatási keretprogramnak, a Horizont Europe-nak támogatnia kell a nők szív- és érrendszeri egészségére – beleértve az anyák egészségére – összpontosító kutatásba történő befektetést, ami jobb megelőzést és gondozást eredményez.
Figyelemfelkeltő tevékenységek támogatása
A nyilvánosság, és különösen a nők megcélzása annak biztosítása érdekében, hogy a nőknél jelentkező CVD kockázati tényezőit és tüneteit felismerjék és jelentsék.
Különleges oktatási tevékenységek egészségügyi szakemberek számáraannak biztosítása érdekében, hogy jobban fel legyenek szerelve a nőknél a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának felmérésére, valamint a jelek és tünetek azonosítására, azzal a céllal, hogy megakadályozzák az iránymutatások ajánlásainak jelenlegi nélkülözését a női betegeknél. A nemre vonatkozó ajánlások hiánya nem indokolja a meglévő megelőzési és kezelési stratégiák mellőzését a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedő nők esetében.
Növelje a nők számát a kardiológus szakmában
A nemek közötti egyenlőtlenség nemcsak a betegeket érinti, hanem a kardiológiai szakmán belül is jelentős probléma marad. Sok országban a nők teszik ki az orvosi végzettségűek többségét, de alulreprezentáltak a kardiológiában, és szinte hiányoznak a vezető/vezető pozíciókból. Mivel a vezetés diverzifikálása elősegíti az innovációt és az előrehaladást a betegellátás, a kutatás és az egészségügyi ellátás terén, a kardiológiai kultúra megváltoztatását prioritásként kell kezelni. Az egészségügyi rendszeren belül aluldiagnosztizálják és alulkezelik őket, és nem támogatják őket gyógyulásukban. A nők egyedi fiziológiája határozott kihívásokat jelent a szívbetegségek megelőzésében és kezelésében.
Ahhoz, hogy a nők szíve egészsége javuljon, az egészségügyi rendszernek fel kell zárkóznia ahhoz a tényhez, hogy a nők szíve különböző – és biztosítania kell, hogy a nőkkel és a szívbetegségekkel kapcsolatos új ismeretek jobb megelőzésben, diagnózisban és kezelésben részesüljenek.
Kun J. Viktória
Háttéranyagok:
Heartattack diagnosismissed in women more often than in men. ESC pressrelease, 12 March 2021
Heartdisease deaths rising in young women. ESC pressrelease, 10 Feb 2021
Young women who suffer a heartattack have worse outcomes than men. ESC pressrelease, 14 Oct 2020
Women’s heartattacksymptoms are not all that different. ESC pressrelease, 4 May 2020,
WomenatHeart: ESC initiative
Cardiovascular health after menopausetransition, pregnancy disorders, and other gynecologic conditions: a consensus document from European cardiologists, gynaecologists, and endocrinologists, European Heart Journal, 7 March 2021. Read thearticle.
The Lancet Commissionon women and cardiovascular disease: time for a shift in women’shealth. 9 March 2019. Read