Együnk SZÍVSN táplálkozási tanfolyam indul szívbetegeknek és családtagjainak
Kiknek szól?
- Szívbetegek és családtagjaik
- Azoknak, akik
- szeretnék megérteni a táplálkozás alapjait, az anyagcsere működését és azt, hogy mely tápanyagok hogyan hatnak rá
- kíváncsiak arra, hogy milyen, kutatásokkal alátámasztott étrendi megoldások támogathatják az érelmeszesedés és koszorúér betegség megelőzését, illetve a szív-érrendszeri események bekövetkezési kockázatának csökkentését
- nem divatdiétákat szeretnének követni, hanem életmódot váltani
- A jelentkezés nem, de a részvétel SZÍVSN tagsághoz kötött
Tematika:
1. hét: Táplálkozási alapismeretek – mit eszünk és miért eszünk, melyek a szívbarát táplálkozás céljai, jellemzői? Melyek a táplálkozással befolyásolható kardiovaszkuláris rizikótényezők?
- 2. hét: Mik azok a makrotápanyagok, és mire használja őket a szervezet? Olyan fogalmakkal ismerkedünk meg közérthetően, mint: fehérjék, szénhidrátok, zsírok és rostok, kalória, vércukor, inzulin, stb.
- 3. hét:Szív-érrendszeri kockázati tényezők. Táplálkozási mintáink és igényeink. Testsúly-optimalizálás. Ideális esetben annyit, és azt fogyasztjuk, ami a szervezetünket táplálja, támogatja, nem pedig terheli. Ezen a gyakorlatias alkalmon megismerkedünk a leggyakoribb táplálkozási hibákkal.
- 4. hét: Szív-érrendszeri kockázati tényezők. Optimális vércukor, koleszterinszint: hogyan támogathatjuk táplálkozással?
- 5. hét:Szív-érrendszeri kockázati tényezők. Mikrotápanyagok szerepe a gyulladáscsökkentésben és optimális vérnyomásszintben. Lesz szó ásványi anyagokról (magnézium, kálium, só), omega-3-ról, nitrogén-monoxidról, antioxidánsokról és fűszerekről.
- 6. hét: Elméletből gyakorlat: alapanyagismeret. Mit és hol vegyünk, hogyan főzzünk? Mit ne vegyünk?
- 7. hét: Gyors és egyszerű receptek, szívbarát étkezések.
- 8. hét: Megoldási javaslatok életmódváltási kihívásokra (pl támogató környezet hiánya, édesség utáni sóvárgás, stb.)
- 9. hét: Tapasztalatcsere – első alkalom
- 10. hét: Tapasztalatcsere – második alkalom