-
-
Több figyelmet a szívnek – a kardiovaszkuláris szűrések szerepe a megelőzésben és a közösségi egészségvédelemben

Több figyelmet a szívnek – a kardiovaszkuláris szűrések szerepe a megelőzésben és a közösségi egészségvédelemben

A szív- és érrendszeri betegségek továbbra is Magyarország vezető halálokai, pedig a legtöbb esetben időben végzett szűréssel és tudatos életmódváltással megelőzhetők lennének. Erről tartott előadást Bernáth-Lukács Zsuzsa, a SZÍVSN Országos Beteghálózat elnöke a Balatonfüredi Járóbeteg Szakellátási Konferencián, ahol a szakmai közönség a prevenció új irányairól és a civil szervezetek szerepéről is hallhatott.

„A szívünkért nemcsak az orvosnak kell felelősséget vállalnia, hanem mindannyiunknak – a betegnek, a családnak és a közösségnek is” – hangsúlyozta Bernáth-Lukács Zsuzsa előadásában.

A legjobb terápia a megelőzés

A kardiovaszkuláris szűrések – vérnyomás-, vércukor-, koleszterinmérés, EKG és testtömegindex-számítás – olyan alapvizsgálatok, amelyek képesek korai stádiumban kimutatni a szívbetegségek és anyagcserezavarok kockázatát. Ezek elvégzése egyszerű, olcsó és hatékony, mégis sokan csak akkor kerülnek orvoshoz, amikor már kialakult a baj.

A SZÍVSN budapesti csapata és a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikája évek óta szervez prevenciós napokat, amelyek során ingyenes lakossági szűréseket végeznek. A tapasztalatok szerint minden harmadik résztvevőnél találnak valamilyen eltérést, amely további orvosi vizsgálatot igényel.

„A megelőzés a legolcsóbb és leghatékonyabb beavatkozás, amit az egészségügyben tehetünk” – emelte ki az előadó.

A betegszervezetek felelőssége

Az előadás egyik központi témája volt a civil betegszervezetek szerepe a betegedukációban és a prevencióban. A SZÍVSN Országos Beteghálózat az elmúlt években országos koordinátori rendszert alakított ki, amelyben képzett önkéntesek és egészségügyi dolgozók segítik a betegek eligazodását, támogatják őket a szűrésekhez való hozzáférésben, valamint a kezelések megértésében.

Ez a hálózat hidat képez az egészségügyi rendszer és a páciensek között. A tapasztalatok szerint sokan csak akkor mernek szűrésre menni, ha valaki személyesen biztatja őket, és segít leküzdeni a félelmet vagy a bizalmatlanságot.

„A betegedukáció nem kampány, hanem kapcsolatépítés. Egy megértő szó vagy magyarázat gyakran többet jelent, mint bármely gyógyszer” – mondta Bernáth-Lukács Zsuzsa.

Közösségi egészségvédelem és nemzeti érdek

A SZÍVSN koordinátorai országszerte aktívan dolgoznak azon, hogy a szívbetegségek megelőzéséhez szükséges ismeretek minél több emberhez eljussanak. A programok célja nemcsak a betegségek korai felismerése, hanem az egészségért való személyes felelősségvállalás erősítése is.

A hálózat modellje nemzetközi szinten is figyelemre méltó, mivel a biomedikális szempontok mellett hangsúlyt fektet a mentális és szociális tényezőkre is. A prevenció így nem csupán orvosi beavatkozás, hanem közösségi egészségvédelmi eszköz.

Több figyelmet a szívnek

Az előadás végén Bernáth-Lukács Zsuzsa kiemelte: a szív- és érrendszeri betegségek elleni küzdelem nem kizárólag egészségügyi kérdés, hanem társadalmi felelősség. Az egészségmegőrzéshez tudás, odafigyelés és együttműködés szükséges orvosok, intézmények, betegszervezetek és betegek között.

„A szív a legfontosabb motorunk – nemcsak a testünket, hanem a közösségeinket is életben tartja. Ha erre odafigyelünk, a jövő egészségesebb lehet” – zárta gondolatait.

Ha tetszik, oszd meg hírünket!

Facebook
WhatsApp
Telegram
Pinterest
Twitter
szivesenlogosziv

Cikk ajánló

szivesenlogosziv

Gondoljon ránk!

szivesenlogosziv

Kövess minket!

szivesenlogosziv

Iratkozz fel!

Hírlevelünkön keresztül rendszeresen informálódhatsz aktuális, újdonságainkról és eseményeinkről. Legyél az elsők között akik értesülnek mindenről!