Rendhagyó nőnapot hirdet a SZÍVSN Országos Betegegyesület, a Magyar Kardiológusok Társaságának hivatalos betegszervezete és a Budapesti Szent Ferenc Kórház: ezen az egy napon március 8-án lehetőséget ad, egy rendkívüli, csak nőknek szóló kardiológiai szűrővizsgálatra. A nők 57 százaléka hal meg ma Magyarországon szívbetegségek miatt, 43 százalékuknál pedig semmilyen tünet sem utal arra, hogy nagy a baj. Ezzel hívjuk fel a figyelmet, hogy a női szív sokszor észrevétlenül komoly veszélyben van. A nőknek ötször nagyobb az esélyük arra, hogy valamilyen szív- és érrendszeri betegségben haljanak meg, mint bármilyen más rendellenességben.
A nőnap a legjobb alkalom, hogy a női szívekre és a női szívbetegségekre fókuszáljunk. Csak a Nőnapon lehet regisztrálni: március 8-án a Városmajori klinika, a SZÍVSN a Magyar Kardiológusok Társaságának hivatalos betegszervezete és a Szent Ferenc Kórház által megszervezett szűrésekre, ezek száma korlátozott, ezért is várják a kórházak, klinikák, önkormányzati rendelők, praxis közösségek csatlakozását a kezdeményezésünkhöz. Fontos, ráirányítani a figyelmet a nőkre, édesanyákra, nagymamákra, feleségekre, barátnőkre, mert, a jelenlegi járványügyi helyzetben nincs lehetőség ezekre a szűrővizsgálatokra. A Nőnapra hirdetett szűrővizsgálatok: vércukor, koleszterin, testsúly, vérnyomás, ritmuszavarok, szívelégtelenség tüneteinek felismerését célozzák.
A szívinfarktus a köztudatban klasszikusan a férfiak, főleg a túlhajszolt, stresszes életet élő, folyton rohanó, pénzkereső családfők betegségeként él. Ehhez képest a nőkre legalább akkora, ha nem nagyobb teher hárul, mert a megszokott anyai, feleségszerep ma már legtöbbször ugyanakkora munkahelyi teherrel is párosul. A statisztikák szerint több nő hal meg keringési betegségek következtében, mint férfi. Ennek oka az is, hogy a nőknél a klasszikus tünetek gyakran teljesen észrevétlenek, így ők sokszor késve kérnek szakszerű ellátást. Ráadásul magasabb a fájdalomtűrésük, így könnyebben lépnek át akár komoly bajt jelző panaszokon is.
„Teljesen megszokott, hogy a nő nemcsak gondoskodik a családjáról, de ő az, aki figyel az egészségükre is. Egészségesen főz, közben küldi a férjet, barátot, hogy menjen el az orvoshoz, viszi a gyereket, akár már egy méhcsípéssel is, magára viszont szinte egyáltalán nem figyel. Ahogy a környezete sem. Dacára annak, hogy mi él a köztudatban, a nőknek ötször nagyobb az esélyük arra, hogy valamilyen szív- és érrendszeri betegségben haljanak meg, mint bármilyen más rendellenességben. Bár a szívinfarktust klasszikusan a férfiak betegségeként kezeljük és a nőket az ösztrogén hormon is védi, idővel azonban rájuk nézve mégis fenyegetőbb a veszély – csak éppen körülbelül 10 évvel később jelentkezik. Fiatalabb korban a dohányzás, ami sajnos a társadalom egészét nézve nemhogy csökkenne nőknél, de még nő is, a menopauza után pedig a hormonvédelem elvesztése növeli a kockázatot”- figyelmeztet Bernáth Lukács Zsuzsanna, a betegegyesület elnöke, aki szerint ráadásul náluk idővel a társbetegségek, a magas vérnyomás, a cukorbetegség is gyakoribbak.
A Semmelweis egyetem Városmajori klinika SZÍVSN szűrésére jelentkezőket 9-15 óráig regisztrálják a 0620/825-8084-es telefonszámon.
Háttér:Az ösztrogén segíti, hogy az érfal sima és rugalmas maradjon, a vér pedig megfelelő sűrűségű legyen, tehát késlelteti az atheroszklerózist és akut értágító hatása is van. Viszont tény, hogy szintén az ösztrogén hatásnak köszönhetően az érzelmi terhelést gyakran nehezebben viselik, mint a férfiak, ráadásul a hormonvédelem idővel meg is szűnik és a mesterséges pótlás nem nyújt védelmet szív- és érrendszeri szempontból. Ezzel egyidejűleg viszont a kísérőbetegségek tovább növelik a kockázatot. A cukorbetegségben szenvedőknél négyszeres, a magas vérnyomás esetében kétszeres az esélye a szívelégtelenség kialakulásának, illetve jelentősen nő az újbóli infarktus kockázata, miközben a túlsúly és a mozgásszegény életmód is komoly rizikófaktort jelent. Ennek ellenére sem a társadalom, sem az orvosok nem veszik kellően komolyan, ha a figyelmeztető tünetek jelentkeznek. Jellemzően a nőket kevesebbszer küldik labor-, vagy invazív vizsgálatokra, és ritkábban írnak fel nekik gyógyszereket is, mint a férfiaknak.
Kezdjenek a nők törődni magukkal!
Különösen 40 éves koruk után fontos a rendszeres sport tevékenység, és bár heti 5×30 perc az ajánlott, de ha csak 15 percet bírunk is, már azzal is nagyon sokat teszünk egészségünkért. Az aerob jellegű sportok, így például a futás, úszás, kerékpározás a legjobb, de már az is nagy lépés egészségünk megőrzése felé, ha kihagyjuk a liftet és némileg mellőzzük az autót. Lépcsőzzünk, és ahova csak lehet, menjünk gyalog! Kerüljük el a súlygyarapodást, úgy vásároljunk be, hogy a hűtőben ne legyenek fölösleges kalória bevitelre csábító ételek. A megfelelő testsúly elérésének leghatékonyabb módszere a szénhidrátbevitel jelentős csökkentése – aminek első és legfontosabb lépése a kenyér, a pékáruk fogyasztásának minimalizálása, cukros üdítők, édességek elhagyása, ehelyett gyümölcsök és teljes kiőrlésű termékek mérsékelt fogyasztása.
Női tünetek (tudva azt, hogy az esetek döntő részében jelen lehet a szokványos mellkasi nyomás is):
– légzési nehézség
– nyomásérzet a mellkas alsó szakaszán, melyet könnyű összetéveszteni valamiféle gyomorproblémával is
– légszomj
– krónikus fáradtság
– gyengeség, bágyadtság
– szokatlan, indokolatlan kimerültség
– hányinger, szédülés
– felső gyomortáji diszkomfortérzet
– hátfájás
SZÍVSN kommunikációs vezető: Kun J. Viktória 0620/326-0325